خبرتبریز- رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: پیک بیماری کرونا در آذربایجان شرقی پشت سر گذاشته شده و این ویروس در حال کنترل است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

آذربایجان‌شرقی پیک بیماری کرونا را پشت سر گذاشت

 آذربایجان‌شرقی پیک بیماری کرونا را پشت سر گذاشت

خبرتبریز- رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: پیک بیماری کرونا در آذربایجان شرقی پشت سر گذاشته شده و این ویروس در حال کنترل است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین صومی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران، روند شیوع ویروس کرونا در آذربایجان شرقی را کاهشی اعلام و اضافه کرد: بر اساس آمارهای موجود از روز ۳۱ فروردین سیر نزولی بیماری کووید ۱۹ در استان ثبت شده است به طوری که طی هفته جاری، ۲۵ درصد کاهش در افراد با علائم مثبت کرونا را داشتیم.

به گفته وی در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی نیز همان روند نزولی وجود دارد و در حدود ۱۳ درصد کاهش مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و ۱۲ درصد نیز کاهش در مرگ و میر بیماران مبتلا را شاهدیم.

صومی با بیان اینکه از روز ۱۴ اسفند ماه در آذربایجان شرقی شاهد افزایش تعداد مبتلایان کرونا بودیم، ادامه داد: شناسایی افراد مبتلا از طریق آزمایش در بیماران بستری شده در مراکز درمانی استان انجام می‌گرفت و افزایش در مبتلایان به بیماری کرونا را با شیب ملایمی شاهد بودیم که این روند تا ۲۲ فروردین ماه ادامه داشت و دلیل اصلی این افزایش آزمایشات سرپایی بود.

وی بیشترین تعداد مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته در کشور را متعلق به آذربایجان شرقی دانست و اضافه کرد: بر همین اساس آمارها نشان می‌دهد شیب افزایشی مبتلایان به کرونا در استان تا ۳۱ فروردین ماه ادامه داشت.

صومی دلایل عمده دیر رسیدن به پیک بیماری کرونا در آذربایجان شرقی را مربوط به تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها از همان روز اول شیوع اعلام کرد که در این راستا تمهیدات خوبی نیز اتخاذ شد و آب و هوا نیز در روند این بیماری تأثیر داشت.

وی با اشاره به اینکه مردم در کل مراحل مقابله با ویروس کرونا همراهی خوبی با دانشگاه علوم پزشکی داشتند و ما از روند موجود راضی هستیم، گفت: اما با آغاز ماه مبارک رمضان و برخی مهمانی‌های مربوط به افطاری، ما نگران شیوع دوباره این ویروس هستیم که در روزهای آتی محدودیت‌هایی که داشتیم، شکسته شده که شاید مجبور باشیم تمهیدات جدیدی را در این زمینه انجام دهیم.

صومی اضافه کرد: اگر بهداشت فردی را رعایت کنیم و بهداشت محیط را نیز جدی بگیریم و به سلامت دیگران اهمیت قائل شویم و در رمضان همان طوری که امساک از خوردن و نوشیدن اصل دینی ماست، امساک در رفت و آمدها را هم داشته باشیم بدون شک در روزهای آتی باز شاهد کاهش روند بیماری در استان خواهیم بود.