خبرتبریز:معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: شرکت مس آذربایجان با دستور رئیس جمهور در پاسخ به مطالبه چندین ساله مردم، فعالیت خود را آغاز کرد.

آغاز فعالیت «مس آذربایجان» با دستور رئیس‌جمهور
معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: شرکت مس آذربایجان با دستور رئیس جمهور در پاسخ به مطالبه چندین ساله مردم، فعالیت خود را آغاز کرد.

آغاز فعالیت «مس آذربایجان» با دستور رئیس‌جمهور
به گزارش خبر تبریز، محسن منصوری اظهار کرد: با دستور رئیس جمهور، در پاسخ به مطالبات مردم عزیز آذربایجان‌شرقی و در راستای اجرای مصوبات دور اول سفر هیات دولت به استان، شرکت «مس سونگون آذربایجان» به صورت مستقل تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

یکی از وعده‌های رییس جمهور در دور اول سفر به آذربایجان شرقی که در پی مطالبات مردم این استان مطرح شده بود این بود که یک شرکت مستقل در معدن مس سونگون که از نظر مقیاس و اقتصادی به عنوان یک معدن بزرگ به شمار می‌رود، تشکیل شود.

گزارش فارس حاکی است، رئیس جمهور در خرداد ۱۴۰۱ در سفر به آذربایجان شرقی و در جریان بازدید از مس سونگون و با حضور در جمع کارگران آن به عنوان بزرگترین معدن شمال غرب کشور در جریان مشکلات معدن و ‌مطالبات کارگران قرار گرفت و همچنین با حضور در مجتمع مس سونگون از روند استخراج و تولید این محصول معدنی بازدید و دستور تشکیل شرکت مس آذربایجان را صادر کرد، شرکتی که با وجود پیگیری‌های متعدد چندین ساله در این زمینه تا امروز سنگ‌اندازی و مقاومت‌های پیدا و پنهانی در مسیر شکل‌گیری آن صورت گرفته است.

معدنی که انتفاع مردم منطقه آذربایجان شرقی از درآمدهای سرشار آن در دیار زرخیز آذربایجان یکی و شاید مهمترین مطالبه در جریان سفر استانی رئیس دولت سیزدهم محسوب می‌شد و عزیمت بلافاصله آیت الله رئیسی در خرداد سال ۱۴۰۱ به این منطقه نیز نشان از به رسمیت شناخته شدن این مطالبه بحق از سوی عالی ترین مقام اجرایی کشور داشت.

مجتمع مس سونگون از جمله ظرفیت های معدنی ایران در کلاس جهانی است که با آغاز به کار دولت سیزدهم گام های جدی برای تحقق مطالبه مردم آذربایجان شرقی از آن همچون تصویب و ابلاغ طرح های توسعه به ارزش ۱۸۰ میلیارد تومان، تشکیل شرکت مس آذربایجان، تکمیل طرح تولید مس کاتدی به روش هیپ لیچینگ، انجام مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه های ورزشی، راه سازی، آب رسانی، تصفیه خانه فاضلاب و…برداشته شده است.

معدن مس سونگون ورزقان یک درصد ذخیره مس دنیا و ۵۲ درصد ذخایر مس کشورمان را در دل خود جای داده و معدنی واقع در یک منطقه کوهستانی در شمال‌غرب ایران بر روی کمربند مس جهانی با ذخیره بیش از یک میلیارد تن و ذخیره قابل استخراجی در حدود ۷۹۶ میلیون تن، معدنی بر روی ویرانه‌های روستای تخریب شده روستای سونگون در ۱۳۰ کیلومتری تبریز و ۳۰ کیلومتری شهرستان ورزقان است که تخمین‌ها در مورد مجموع کل ذخایر قطعی، احتمالی و ممکن آن عددی در حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن سنگ مس با عیار ۰/۶۱ درصد است.