خبر تبریز:رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی از اعزام ۴۱ موکب حسینی از استان به کربلای معلی خبر داد.

اعزام ۴۱ موکب حسینی از آذربایجان شرقی به کربلای معلی
خبر تبریز :رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان شرقی از اعزام ۴۱ موکب حسینی از استان به کربلای معلی خبر داد.
سردار حق بیگی در حاشیه همایش ملی موکب داران اربعین که به صورت وبینار در سالن اداره کل اوقاف استان آذربایجان شرقی همزمان با سراسر کشور برگزار شد در خصوص آخرین وضعیت مواکب استان برای اعزام به عراق گفت: در سال ۹۸ تعداد ۲۵ موکب حسینی از استان در اربعین حضور داشتند اما امسال این تعداد به ۴۱ موکب رسیده است.

وی افزود: تمامی سازماندهی‌ها و هماهنگی‌های لازم برای این مواکب انجام شده و مدیران و مسئولان کمیته‌های مختلف، موکب داران حسینی را برای ارائه بهتر خدمات در اربعین توجیه ساخته‌اند.

وی با اشاره به آماده سازی تجهیزاتی چون سرمایشی، یخ ساز‌ها و … برای موکب داران ادامه داد: ماشین آلات موردنیاز همچون کامیون و تریلی جهت حمل بار‌ها نیز با قول و قرار‌های انجام گرفته به صورت احسان آماده خدمت بوده و با هماهنگی گمرک به عراق فرستاده خواهند شد.

سردار حق بیگی از سازماندهی خادمان مواکب در کربلا، نجف و بین راه دو حرم خبر داد و گفت: برای هر موکب حسینی، پروانه صادر شده و شرح خدمات هر یک در آن آمده و بازرسی‌های ثابت و سیار نیز تعیین شده است.

وی با بیان این‌که مرز خروجی مواکب و زائران استان ما مهران است، ادامه داد: موکب داران عزیز می‌توانند کالا‌های خود را از امروز به عراق بفرستند. خادمان مواکب نیز از ۱۵ روز مانده به اربعین می‌توانند اعزام شده و تا مدت ۱۵ روز برای زائران عزیز خدمات مختلف فرهنگی، تغذیه، اسکان و… ارائه بدهند.

آقای تراب محمدی، معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی نیز با اشاره به آخرین تصمیمات ستاد اربعین حسینی کشور، گفت: از لحاظ امنیتی در هماهنگی با دولت عراقی، مشکل خاصی در کشور عراق وجود ندارد اما احتیاط‌ها و موارد لازم رعایت می‌شود.

وی افزود: پیاده روی اربعین حسینی یک حرکت مردمی و جهاد فرهنگی و انقلابی است که مردم از نقاط مختلف دنیا به کربلا و نجف آمده و یک پیاده روی عظیم جهانی را شکل می‌دهند که مشابه آن در هیچ کجای دنیا نیست.

وی ادامه داد: اسکان موکب داران و زائران استان پیش بینی شده و استانداری در حد نیاز به عنوان ریاست ستاد اربعین استان کمک‌های لازم را انجام می‌دهد تا هیچ زائری با مشکل اسکان، تغذیه، درمان و … مواجه نشود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی نیز از آمادگی این اداره کل برای اعزام موکب‌های امامزادگان حسینی استان خبر داد.

وی افزود: اداره کل اوقاف استان همه ساله تلاش دارد تا بهترین خدمات احسان و توزیع نذورات و برنامه‌های فرهنگی را برای زائران عزیز حرم امام حسین (ع) فراهم سازد.

وی خاطرنشان کرد: موکب‌های امامزادگان استان در روز‌های آتی به عراق اعزام می‌شوند و اغلب در شهرستان سامرا مستقر خواهند شد.