خبرتبریز: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: از زمان مطرح شدن اقتصاد مقاومتی تاکنون اقدام اساسی برای داخلی سازی صنایع و تولیدات کشور نشده است.

نماینده مردم تبریز در مجلس:

اقدامی برای داخلی سازی صنایع کشور نشده است

 

خبرتبریز: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: از زمان مطرح شدن اقتصاد مقاومتی تاکنون اقدام اساسی برای داخلی سازی صنایع و تولیدات کشور نشده است.

به گزارش خبر تبریز به نقل از ایرنا، محمدحسین فرهنگی افزود: در این حوزه تنها به برگزاری جلسات تشریفاتی و کلی ‌گویی‌های زیاد بسنده شد تا اینکه امروز به دلیل بی‌ توجهی مدیران در صنعت و تولید متکی به خارج باشیم
وی با بیان اینکه در صنعت تولید روغن خوراکی امروز به شدت به خارج وابسته هستیم، اظهار داشت: این در حالی است که با توجه به وسعت و حاصلخیزی مزارع کشت دانه‌های روغنی نباید وضعیت ما در تولید این محصولات این گونه باشد.
فرهنگی وابستگی کشور در صنایع مربوط به لوازم خانگی را قابل توجه خواند و افزود: ایران در تولید موتورهای کوچک و ساده لوازم خانگی توانایی لازم را ندارد و واردکننده این اقلام از خارج هستیم، در حالیکه تولید آنها کار سختی نیست.
وی اضافه کرد: طی این سال ها می ‌توانسیم با به ‌روز رسانی و توسعه خطوط تولید از وابستگی به این لوازم و قطعات جلوگیری کنیم اما متاسفانه به دلیل تعلل‌ها و بی‌ برنامه‌گی ‌ها زمان را از دست دادیم و حالا کشور در صنایع مختلف با مشکل فقدان قطعه، تولید ناقص کالاهای صنعتی و خودرو و یا تامین آنها با قیمت های گزاف مواجه است.
فرهنگی با بیان اینکه در صنعت خودروسازی هم همین مشکلات وجود دارد، یادآوری کرد: در حال حاضر موتور هواپیماهای کوچک را در داخل کشور و به دست متخصصان داخلی تولید می کنیم اما در تامین و تولید موتور خودروهای مختلف مشکل داریم چون اراده ای برای ایجاد تحول در این بخش وجود ندارد.

وی بی توجهی به توانمندی های داخلی در حوزه های مختلف صنعت را زمینه ساز بروز مشکلات داخلی دانست و افزود: زمانی که در داخل توانایی طراحی، تولید، اجرا و صادرات را در برخی از کالاها داریم ، تعدادی از دستگاه های دولتی همین محصولات را از طریق دیگر کشورها وارد می‌ کنند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو نمونه چنین رویکردی را درباره محصولات شرکت پتکوی تبریز خواند و گفت: این شرکت امکانات وسیعی دارد و متخصصان جوان آن همه قطعات داخلی موتورهای مختلف را طراحی و تولید می‌ کنند و تخصص آنها به حدی است که به صورت خاص موتور پمپ‌های ایتالیایی را که قطعه ‌ای از آن سوخته و در بازار داخلی یافت نمی ‌شود با درخواست مشتری بازطراحی، تولید و نصب و تحویل می ‌دهند.

فرهنگی اضافه کرد: اما وزارتخانه های نفت و نیرو ترجیح می دهند محصولات تولیدی در این شرکت را حتی با کیفیت پایین تر از خارج وارد کنند.

وی اعلام کرد: متخصصان کشور از اینکه وزارتخانه‌های نیرو، نفت و صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های اجرایی علاقه ‌ای به تامین نیازهای خود از شرکت های داخلی ندارند، به شدت ناراحت هستند.

انتهای پیام/