امام جمعه تبریز گفت: جنگ هشت ساله با وجود همه خسارت‌ها باعث شد تا شعار "ما می‌توانیم" را تجربه کنیم و به دشمنان استقلال خود را بفهمانیم و امروز به این دستاوردهای مختلف خود مفتخر باشیم که همه به برکت ایستادگی در برابر دشمن میسر شده است.

امام جمعه تبریز:نحوه توزیع گوشت های وارداتی در بازار مناسب نیست

امام جمعه تبریز گفت: جنگ هشت ساله با وجود همه خسارت‌ها باعث شد تا شعار “ما می‌توانیم” را تجربه کنیم و به دشمنان استقلال خود را بفهمانیم و امروز به این دستاوردهای مختلف خود مفتخر باشیم که همه به برکت ایستادگی در برابر دشمن میسر شده است.

 نحوه توزیع گوشت های وارداتی در بازار مناسب نیست

به گزارش خبرتبریز حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز عبادی و سیاسی جمعه در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز با اشاره به سفر اخیر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به تهران اظهار کرد: یکی از تحولات مهم هفته جاری سفر رئیس جمهور سوریه، پس از هشت سال به تهران بود چراکه به فرمایش رهبر معظم انقلاب، این سفر در این مقطع حساس از عمق راهبردی استراتژیک دو کشور بزرگ و تاثیرگذار بزرگ منطقه حکایت دارد.

وی ادامه داد: این سفر نشان داد که تمام توطئه‌های چند ساله به سرکردگی استکبار جهانی یعنی آمریکا که تلاش می‌کرد تا با راه‌اندازی یک جنگ تمام عیار نظام سیاسی قانونی را در سوریه ساقط کند, نقش بر آب کرده است و  نشان از پیروزی بزرگ جبهه مقاومت در منطقه براساس وعده الهی دارد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه جبهه مقاومت با وجود همه توطئه‌ها زنده و در جریان است، گفت: وعده الهی حق بوده و به تبع آن چاره‌ای جز مقاومت وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: سفر رئیس جمهور سوریه به تهران حکایت از آن دارد که آمریکایی‌ها بر خلاف ادعاهای خود، دیگر توان و قدرت آن را ندارند تا به هر شیوه‌ای اهداف شوم خود را اجرایی کنند.

افول قدرت آمریکا در منطقه

نماینده ولی‌فقیه در استان ابراز کرد: بنابه فرمایش رهبری، دیگر شاهد افول قدرت آمریکا در منطقه هستیم.

وی افزود: البته نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای کمرنگ نشان دادن پیروزی ایران در سوریه می‌خواهد با سفرهای منطقه‌ای شکست را جبران کند چراکه در این سفر باز هم  اتهامات ضد ایرانی خود را مطرح کرده است ولی دوره‌گردی نخست وزیر صهیونیستی نه تنها چیزی از دستاورد و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت در منطقه کم نخواهد کرد بلکه نشان دهنده ناتوانی و درماندگی رژیم صهیونیستی است.

آل‌هاشم، سفر بشاراسد به تهران را با پیامدهای مختلف برشمرد و توضیح داد:  تثبیت سیاسی و نظامی دولت سوریه، آغاز سفرهای خارجی، تجلیل از خدمات ایران عزیز در کمک به مبارزه با تروریست در سوریه، پاسخ به حامیان جدایی تهران و دمشق، آغازی بر پایان پروژه انزوای دولت سوریه، پاسخی به نشست‌های ورشو و… از جمله این پیامدها بود.

وی ادامه داد: همزمان با سفر بشار اسد به تهران، شاهد پیروزی محور مقاومت در مقابل تروریست‌ها بودیم در حالی که نشست‌ ورشو نیز برگزار شد و نشانگر این بود که آنها در حال تداوم طرح‌های خود هستند ولی به یقین به این موضوع پی برده‌اند که هر طرح امنیتی بدون ایران و سوریه محکوم به شکست خواهد بود.

نفود پایدار جمهوری اسلامی ایران فراتر از بعد نظامی و اقتصادی است

امام جمعه تبریز بیان کرد: نفود پایدار جمهوری اسلامی ایران فراتر از بعد نظامی و اقتصادی بوده و واکنش قاطع به ایجاد منطقه حائل در سوریه توسط آمریکا از دیگر پیام‌های سفر رئیس جمهور سوریه به ایران بود که امیدواریم برادران سوریه در منطقه به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند.

تشکیل کار گروه برای اجرای بیاینه گام دوم انقلاب

وی در ادامه بیانیه راهبردی مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: گرچه کارهایی شروع شده و اعلام آمادگی‌هایی انجام گرفته است که از آنها می‌توان به اعلام آمادگی دانشگاه و حوزه‌های علمیه اشاره کرد که به خوبی وارد عمل شده‌اند و حتی تمام حوزه‌های دینی ساعت ۱۰ صبح روز شنبه، یازدهم اسفندماه تجمع خواهند داشت ولی اینها کفایت نمی‌کند بلکه باید مسؤولان، اساتید و دانشجویان با تشکیل کار گروه‌ها برای اجرای بیانیه راهبردی تلاش کنند.

آل‌هاشم متذکر شد: امیدواریم که جوانان در محیط‌های دانشگاهی با فعال کردن کارگروه‌های فعال و دلسوز در عمل کردن به گام دوم انقلاب قدم‌های مثبتی بردارند و بنده نیز هر هفته یک گام از ۴۰ گام رهبر معظم انقلاب را مطرح خواهم کرد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مباحث مهم در رابطه با گام دوم، چگونگی تحقق آن می‌باشد، تصریح کرد: قطعاً این تحقق به همت همگانی، اهتمام ویژه نخبگان را می‌طلبد چراکه این بیانیه یک منشور راهبردی و نقشه‌راهی کاملا عملیاتی است که باید از سوی مدیران و مسؤولان اجرایی و جوانان کشور پیاده شود.

خطیب نماز جمعه تبریز افزود: تحقق این مهم منوط به گفتمان‌سازی و تبیین آن از سوی اصحاب رسانه و تریبون‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه هر یک از مدیران باید نسبت به پیاده سازی این بیانیه اقدام کنند،گفت: گام‌های عملیاتی در زمینه علم و پژوهش در بعدهای مختلف از جمله شتاب بخشیدن به سرعت پیشرفت عملی با شدت بالا جهت جبران عقب ماندگی‌ها، دستیابی به قله‌های دانش و عبور از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها، حضور گرم و قاطع و جدی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و حوزه‌های علمیه، احساس مسؤولیت بیشتر برای شکل‌دهی به جهان علمی، به پا خواستن جوانان در راه انقلاب علمی در کشور ، ادامه راه شهدای علمی کشور و ناکام‌سازی دشمن و کینه توز از جهات علمی کشور از جمله الزاماتی است که در بحث پژوهش و علم مد نظر می‌باشد.

امام جمعه تبریز در بخش دیگر صحبت‌های خود به درگیری دو کشور هند و پاکستان اشاره کرده و گفت: با توجه به اینکه هر دو کشور دارای تسلیحات اتمی هستند، از این‌رو درگیری این دو کشور به نفع خودشان است و نه به نفع هیچ کشوری و ادامه داشتن این درگیری‌ها و تصاعد بحران میان این دو کشور به شدت خطرناک است.

وی با دعوت هر دو کشور به خویشتن‌‌داری گفت: همانطور که وزیر امورخارجه نیز گفته است هر دو کشور باید با صحبت مشکل خود را رفع سازند و امنیت مرزهای خود با کشورهای همسایه را مدنظر قرار دهند.

دست‌های پنهان باید قطع شوند

نماینده ولی‌فقیه در استان با ابراز تاسف از عدم جلوگیری از گرانی‌های موجود کشور بیان کرد: من نمی‌دانم چرا جلوی این گرانی‌ها گرفته نمی‌شود؟ چراکه یکی از گرانی مربوط به کالاهای اساسی است و با وجود اینکه دولت ومسؤولان اجرایی برای حل و مرتفع‌سازی نیازهای مردم تلاش می‌کنند ولی هنوز این گرانی باقی است و فشار زیادی روی دوش مردم قرار داده است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات قابل تقدیر برای تنظیم قیمت بازار، واردات گوشت است ولی براساس گزارش‌ها، توزیع مناسبی انجام نمی‌گیرد که این شامل همه شهرهاست و متاسفانه شاهد صف‌های طولانی برای خرید گوشت هستیم و این معلوم است که برخی دست‌های پنهان در کار بوده و گوسفند از کشور قاچاق می‌شود.

آل‌هاشم تاکید کرد: مسوولان و دست‌اندرکاران با اتخاذ تدبیر کاربردی تلاش کنند تا کالاهای اساسی به نیازمندان واقعی برسد و از دست دلالان خارج شود.

وی اضافه کرد: در استان شاهد هستیم استاندار و مسوولان تلاش می‌کنند ولی نیاز به تلاش مضاعف است که نقش نهادهای بازرسی در این زمینه بسیار زیاد است.

نماینده ولی‌فقیه در استان، فرارسیدن مناسبت‌ روز درختکاری و هفته منابع طبیعی را در هفته آینده مورد اشاره قرار داد و گفت: بدیهی است این روزها را برای حفظ منابع طبیعی و استفاده از آموزه‌های دینی اختصاص دهیم و جه زیباست که هر هموطن یک درخت ولو کوچک بکارد.

وی با تاکید بر اینکه دغدغه بیابان‌زدایی، بیابان‌زایی، آلودگی‌زیست محیطی بزرگترین دغدغه جهانی محسوب می‌شود، تصریح کرد: از این‌رو بهتر است که درخت بکاریم چراکه روایت‌های دینی متعددی نیز در این خصوص وجود دارد و ثواب زیادی برآن شمرده شده است.

امام جمعه تبریز مناسبت دیگر هفته را سالگرد تاسیس کمیته امداد در سال ۱۳۵۷ و آغاز هفته احسان و نیکوکاری عنوان کرد و گفت: کمیته امداد در راستای تحقق محرومیت‌زدایی تشکیل شده و خدمات بزرگی در این ۴۰ سال انجام داده  است.

وی ادامه داد: کمیته امداد امام(ره) از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب است از این‌رو بیایید دست به دست هم داده و به فکر فقرا بوده و توجه بیشتری داشته باشیم چراکه چشم آنها به کمک بقیه است و چه اشکالی دارد تا مقداری از هزینه‌های خود را به فقرا اختصاص دهیم.

خطیب نماز جمعه تبریز خاطرنشان کرد: چه اشکالی دارد تا عید را کمی ساده بگیریم چراکه گاها نزدیک عید شاهد تغییرات دکوراسیون خانه‌ها هستیم ولی واقعا چه لزومی دارد که این کارها انجام گیرد و در مقابل در فامیل و همسایه خانواده‌ای با فقر و نداری روزگار سپری کنند.

وی در ادامه با قدردانی از حضور گرم خیرین تبریزی در صحنه‌های مختلف گفت: خدا شما را سربلند نگه دارد و عمر با عزت برای توجه بیشتر به فقرا دهد.

گرامیداشت شهدای خوجالی

امام جمعه تبریز با اشاره بر اینکه مومن در برابر جهالت خشمگین نمی‌شود، گفت: باید با افراد نیازمند و ضعیف در جامعه با زبان خوش برخورد کرد و اگر در اثر مشکلاتی حرفی می‌زنند آن حرف زشت را نشنیده بگیرید.

وی در در ادامه سالگرد شهدای “خوجالی” را مورد اشاره قرار داد و گفت: خدا روح این شهدا را قرین رحمت کند.

آل‌هاشم  با اشاره به فرارسیدن سالگرد عملیات خیبر گفت: یکی از شهدای این عملیات شهید باکری است که هفته آینده یک مراسم در خور شان این شهید با حضور فرمانده‌کل سپاه برگزار خواهد شد.

دفاع مقدس «ما می توانیم» را به منصه ظهور رساند

خطیب نماز جمعه تبریز تاکید کرد: شهدا عزت و افتخار ما هستند ولی نباید روزهای دفاع مقدس را فراموش کرد و با اینکه افراد با ارزشی از دست دادیم ولی نباید جنگ را زیرسوال برد که مثلا به ظاهر جنگ را ایران برد ولی در اصل شکست خورده بود و سال‌ها جلوی پیشرفت کشور گرفته شد.

وی ادامه داد: جنگ هشت ساله با وجود همه خسارت‌ها باعث شد تا شعار “ما می‌توانیم” را تجربه کنیم و به دشمنان استقلال خود را بفهمانیم و امروز به این دستاوردهای مختلف خود مفتخر باشیم که همه به برکت ایستادگی در برابر دشمن میسر شده است.