خبرتبریز:استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: ما به منشور اخلاقی دولت دوازدهم پایبند هستیم و هرکسی بر این عقیده نیست با ما نیست؛ ما برای نظام، مملکت و مردم کار می‎کنیم و سال آخر دولت با سال اول فرقی نمی‌کند.

برخی دستگاه‌ها عملا مردم را اذیت می‌کنند/ تا پایان دولت تغییری در مدیران نخواهیم داشت

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: ما به منشور اخلاقی دولت دوازدهم پایبند هستیم و هرکسی بر این عقیده نیست با ما نیست؛ ما برای نظام، مملکت و مردم کار می‎کنیم و سال آخر دولت با سال اول فرقی نمی‌کند.

برخی دستگاه‌ها عملا مردم را اذیت می‌کنند/ تا پایان دولت تغییری در مدیران نخواهیم داشت

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدرضا پورمحمدی امروز در جلسه شورای اداری استان که به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به شرایط کرونایی شورای اداری طبق روال معمول نمی‌توانست تشکیل شود و بنده در اولین جلسه شورای اداری که در سال جمهوری اسلامی تشکیل شد، از یک طرفه بودن جلسه گله‌مند بودم.

وی افزود: من از همه مدیران و مسوولان، فرماندهان نظامی و انتظامی، نمایندگان مجلس و به ویژه نماینده محترم ولی فقیه در استان، از همه این بزرگواران تشکر می‌کنم که علیرغم شدت تحریم‌ها و شرایط کرونایی، با تمام وجود تلاش کردند، آذربایجان‌شرقی به سهولت و با کیفیت روان در موضوعات اقتصادی و پروژه‌های عمرانی پیش رود.

پورمحمدی در عین حال با اشاره به مناقشات قره‌باغ و گزارش معاون سیاسی و امنیتی استان، اعلام کرد: به دلیل وجهه همت و همدلی هیچ گونه مشکل و مسئله امنیتی در استان نداریم.

تشکیل مجمع مشورتی استان در تهران

استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: از بدو قبول مسوولیت، اولین کار ما این بود که یک بسیج همگانی برای توسعه استان تشکیل دهیم و در همین راستا مجمع مشورتی آذربایجان‌شرقی را در تهران  با حضور ۱۴۰ نفر از پیشکسوتان استان، استانداران، نمایندگان و وزرای پیشین اهل استان و در راس آنها نماینده محترم ولی فقیه در استان تشکیل دادیم.

وی با بیان اینکه اگر همه مسوولان اجرایی، نمایندگان و افراد صاحب نفوذ استان دست به دست هم دهیم، فقط قادر خواهیم بود بخشی از نیازها و عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، افزود: استان‌های دیگر اگر در دورن خود جبهه‌بندی‌هایی دارند؛ وقتی بحث توسعه استان پیش می‌آید همه اختلاف‌نظرها را کنار می‌گذارند و فقط برای پیشرفت استان خود تلاش می‌کنند.

پورمحمدی در عین حال خاطرنشان کرد: البته ما نیز هرگز وارد جناح‌بندی‌ها و درگیری‌های سیاسی نشده‌ایم و اجازه ندادیم کوچکترین مسائل حاشیه‎ای در پیشبرد اهداف استان پیش آید.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اجرای طرح‎های حاج قاسم سلیمانی و مدیریت هوشمند شرایط کرونا در استان اذعان داشت: وضعیت کرونا در استان زد شده ولی این شرایط شکننده بوده و رعایت دستورالعمل‌های لازم باید بسیار جدی گرفته شود.

کمبود جدی در بخش‌های مختلف مثل آب کاملا مشهود است

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اعلام کرد: جلسات شورای اداری استان مرتب تشکیل خواهد شد تا به مسائل مختلف استان رسیدگی شود؛ کمبود جدی در بخش‌های مختلف مثل آب کاملا مشهود است و دیروز که بنده به بازدید از واحدهای شهرک عالی نسب رفته بودم، همه واحدهای تولیدیاز کمبود آب، برق و گاز گله‌مند بودند.

پورمحمدی تاکید کرد: ما به منشور اخلاقی دولت دوازدهم پایبند هستیم و هرکسی بر این عقیده نیست با ما نیست؛ ما برای نظام، مملکت و مردم کار می‎کنیم و سال آخر دولت با سال اول فرقی نمی‌کند.

این مسوول ادامه داد: درخواستم از اعضای شورای اداری استان این است که به سامان رسیدن مگاپروژه‌ها را به جد دنبال کنند؛ پروژه‌هایی مثل انتقال آب ارس به تبریز ممکن است در طول دولت فعلی به اتمام نرسد اما اگر بتوانیم میخ پروژه را بکوبیم و کار آغاز شود، بسیار ارزشمند و در سرونشت استان تاثیرگذار خواهد بود.

وی توضیح داد: اولویت دیگر ما در پروژه های عمرانی رسیدن راه‌آهن میانه به ایستگاه خاوران است و انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه حتما باید امسال تمام شود؛ پیگیری جدی پروژه‌هایی مثل آزادراه مرند- تبریز -بازرگان؛ آزادراه مراغه –هشترود و خواجه ورزقان نیز ادامه یابد.

از ۱۱۰۰ کیلومتر آزادراه کشور ۴۵۰ کیلومتر در استان اجرا می‌شود

پورمحمدی با بیان اینکه از ۱۱۰۰ کیلومتر آزادراه کشور ۴۵۰ کیلومتر در آذربایجان‌شرقی اجرا می‌شود، یادآور شد: در این دولت برای آزادراه‌ها، سدها و پروژه‌های زیرساختی بیشتر از دولت‌های قبل سرمایه‌گذاری شده است.

۸۵ درصد بودجه کشور در اختیار وزارتخانه ها قرار دارد

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه همه این کارها در مقایسه با نیاز استان بسیار کم و ناچیز است، متذکر شد: ۸۵ درصد بودجه کشور در اختیار وزارتخانه‌ها قرار دارد و تنها ۱۵ درصد سهم استان‌ها است.

بازسازی آذربایجان به معنای صرف منابع استان در یک کشور دیگر نیست

این مسوول در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اعلام آمادگی استان برای بازسازی کشور آذربایجان خاطرنشان کرد: این اعلام آمادگی به معنای صرف منابع استان در یک کشور دیگر نیست؛ بلکه می‌خواهیم شرکت‌های فنی و مهندسی ما در بازسازی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی تخریب شده این کشور حضور یافته و برای استان درآمدزایی کنند.

وی ادامه داد: در کشور ارمنستان نیز حدود ۲۵۰ قلم کالای ترکیه بازار خود را از دست داده‌اند و این یک فرصت اقتصادی مناسب برای تولیدکنندگان کشور ما از جمله استان به شمار می‌رود.

پورمحمدی با اشاره به نزدیکی ایام دهه فجر اعلام کرد: امسال نمایشگاه مجازی از دستاوردهای دستگاه‌های مختلف و ارائه کارنامه ۴۲ ساله جمهوری اسلامی در استان برگزار خواهد شد.

شروع استعلام ها برای برگزاری انتخابات

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: استعلام‌ها برای برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستاها شروع شده، امسال سه انتخابات ریاست جمهوری، دور دوم مجلس و شوراهای اسلامی را پیش رو داریم و لازم است تمهید مقدمات برگزاری انتخابات سالم، قانونمند و با حداکثر مشارکت اندیشیده شود.

این مسوول متذکر شد: فشارهای اقتصادی گله‌گذاری مردم را زیاد کرده و شاهد هستیم برخی از دستگاه‌ها عملا مردم را اذیت می‌کنند؛ باید میزان رضایتمندی از دستگاه‌ها را اندازه‌گیری کنیم؛ چرا که اگر یک کارمند در دستگاهی خلافی کرد آبروی کل دستگاه زیرسوال می‌رود.

پورمحمدی همچنین مدعی شد: اگر مثلا شهرداری بازداشت می‌شود به معنای فساد سیستم نیست بلکه حاکی از سلامت آن و همراهی موثر دستگاه قضاست؛ که اگر سالم نبود لاپوشانی می‌کردند و جلوی دستگیری را می‌گرفتند.

وی ادامه داد: اگر ۵۵ واحد تولیدی تعطیل در استان مجددا احیا شده به این دلیل بود که دستگاه‌های امنیتی و قضایی کاملا همراه با ما بودند.

استاندار آذربایجان‌شرقی در پایان صحبت‌های خود اعلام کرد: با توجه به شرایط موجود کشور تا پایان دولت تغییری در مدیران نخواهیم داشت مگر به ضرورت.