خبر تبریز :مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی از طرح جدید این نهاد با مشارکت شهرداری تبریز مبنی بر تحویل کتاب درب منزل شهروندان خبر داد.

تحویل کتاب در درب منزل شهروندان تبریزی

خبر تبریز :مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی از طرح جدید این نهاد با مشارکت شهرداری تبریز مبنی بر تحویل کتاب درب منزل شهروندان خبر داد.

تحویل کتاب در درب منزل شهروندان تبریزی

به گزارش خبرنگار خبر تبریز : خدایی مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در حاشیه دومین جلسه شورای سیاستگذاری پنجمین جایزه کتاب سال تبریز، گفت: برنامه جدیدی که با مشارکت شهرداری تبریز و نهاد کتابخانه‌ها در دست اجرا است، تحویل کتاب درب منزل بوده تا مطابق آن در ایام کرونا و حتی بعد از آن، بتوانیم با حضور در درب منزل شهروندان، کتاب اهدا کنیم.

او افزود: شهروندان می‌توانند با عضویت در نهاد کتابخانه، با مشارکت شهرداری، هر چه بیشتر از کتاب‌های متنوع موجود بهره‌مند شوند.

او با اشاره به از سرگیری مجدد جایزه کتاب سال تبریز گفت: خوشبختانه قافله برگزاری کتاب سال تبریز بعد از یک وقفه چند ساله، دوباره راه افتاده و برنامه ریزی‌هایی که توسط معاونت فرهنگی شهرداری تبریز انجام شده، در توسعه فرهنگ عمومی جامعه مؤثر است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به کار کارشناسی صورت گرفته در تدوین فراخوان جشنواره  افزود: آثاری که به این جشنواره ارسال خواهند شد، موجب رشد روند توسعه فرهنگی شهر تبریز می‌شوند.

او با اشاره بر تاکید شهردار تبریز بر توسعه فرهنگی شهر، گفت: سال ۹۹ از سوی شهرداری تبریز به عنوان سال کتاب معرفی شده و این نشانگر حرکت مضاعفی در توسعه فرهنگی شهر تبریز در امسال و سال آتی است.

خدایی مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی گفت: نسخه‌های نفیس خطی نگهداری شده در کتابخانه مرکزی تبریز به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور، گنجینه‌ٔ میراث معنوی ایران است و در کنار نسخه‌های خطی، سایر نسخه‌های نفیس چاپی، سنگی و سربی هم در این مرکز نگهداری می‌شود.

او با اشاره به اینکه در سایر شهرستان‌ها مثل ملکان، مراغه و شبستر نیز نسخه‌های خطی و سنگی مربوط به همان شهرستان‌ها، نگهداری می‌شود گفت: آذربایجان‌شرقی از نظر غنای نسخ نفیس و خطی در سطح کشور همتراز با آستان قدس رضوی و کتابخانه ملی تهران ارزیابی می‌شود.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به عضویت ۱۰۰ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی استان گفت: امسال به علت شیوع کرونا تمامی اعضای کتابخانه‌های عمومی استان بدون مراجعه و به صورت رایگان مجددا عضو شدند و حتی در هفته کتاب نیز به صورت رایگان عضوگیری کردیم.

خدایی گفت: در کشور‌های مختلف جهان، از دیوار‌های خالی به عنوان محل انعکاس آثار هنری استفاده می‌شود و در حوزه کتابخانه‌های استان نیز حرکتی شروع کرده‌ایم و دیوار‌ها و نما‌های کتابخانه‌ها را با هدف نشاط‌بخشی و جذابیت، رنگ‌آمیزی می‌کنیم.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی افزود: چنین حرکاتی برای جذابیت و تنوع بخشی به محیط کتابخانه‌ها، به ویژه محیط بیرونی آن لازم است و در شهر تبریز هم که در ۳ سال اخیر چندین کتابخانه در قالب همین طرح رنگ‌آمیزی شده است، مشاهده می‌شود که کتاب دوستان با احساس آرامش وارد فضای کتابخانه می‌شوند.