خبر تبریز:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلای در خصوص حقوق کتابداران که کم است گفت: نهاد کتابخانه ها چند مشکل حقوقی دارد بنای ما این است که این مشکلات را حل کنیم اصلاح نهاد کتابخانه ها از نظر حقوقی در مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مورد حل و فصل قرار گیرد.

حل مشکل حقوق و دستمزد کتابداران باکمک مجلس
خبر تبریز: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلای در خصوص حقوق کتابداران که کم است گفت: نهاد کتابخانه ها چند مشکل حقوقی دارد بنای ما این است که این مشکلات را حل کنیم اصلاح نهاد کتابخانه ها از نظر حقوقی در مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مورد حل و فصل قرار گیرد.
خبر تبریز: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه همکاران ما در وزارتخانه نگاه جهادی به امور دارند و نیامدیم شعار بدهیم گفت: نگاه های جناحی و حزبی را در سیاست ها دخیل نمی کنیم و معتقدیم در عمل مشکلات باید درجا حل شوند.

به گزارش خبرتبریز به نقل از ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی یکشنبه شب- ۲۹ مردادماه- درآستانه فرارسیدن هفته دولت در برنامه ای تلویزیونی در شبکه افق با اشاره به زمان تحویل وزارتخانه، روال حوزه فرهنگ و هنر در دولت قبلی فضای عمومی کار را انفعالی برای کنشگر ایجاد کرده بود، گفت: نگاه بدنه اجرایی دولت به حوزه فرهنگ هنر و رسانه با نگاه رسمی نظام مندرج در قانون اساسی و سیاست‌های کلی گسلی داشت که خروجی رویکرد منفعالانه پیدا کرده بود کنشگر اصلی حوزه فرهنگ و هنر نمی‌توانست باشد نقایص باعث افت حوزه فرهنگ و هنر شده بود.
حل مشکل حقوق و دستمزد کتابداران باکمک مجلس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلای در خصوص حقوق کتابداران که کم است گفت: نهاد کتابخانه ها چند مشکل حقوقی دارد بنای ما این است که این مشکلات را حل کنیم اصلاح نهاد کتابخانه ها از نظر حقوقی در مجلس مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مورد حل و فصل قرار گیرد.

زمان تحویل وزارتخانه با انبوه مشکلات مواجه بودیم

وی ادامه داد: در دولت قبل در مورد سیاست های هنری و تولید آثار نمایشی خیلی بحث وجود داشت بجای اینکه دخالت ها کمتر شود و نظارت ها بیشتر در گذشته عکس این قضیه بود.

به گفته وی، در زمان تحویل وزارتخانه در دوره جدید با انبوه مشکلات بجای مانده ازقبل، با حجم بالای عدم ارائه مجوزها در حوزه های نمایش، رسانه و هم کتاب مواجه بودیم که در نوبت اخذ مجوز قرار داشتند.

ارایه مجوز کلی به اکران فیلم های سینمایی

اسماعیلی افزود: در حوزه فیلم های سینمایی نیز مجوز کلی به اکران فیلم‌ها داده بودند امروز عمدتاً با فیلم های درگیر هستیم که برای آنها پی نوشت شده اصلاحات انجام بشود در بخش‌های مختلف کم از این نوع نوشته ها نداریم که نیمه‌کاره کار را رها کردند برخی فیلم ها هنوز هم به لحاظ عدم رفع اشکالات نتوانسته‌اند مجوز اکران بگیرند.

تاکید بر نگاه پدرانه و متعادلانه ارشاد به اهالی فرهنگ،هنر و رسانه

وی ادامه داد: نمی‌توانیم آنگونه که شاید اشکالاتی که وجود داشته را برطرف کنیم آنها باید پیش از اینکه مجوز بدهند هماهنگ می کردند این اشکالات برطرف بشود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بنا داریم این وزارتخانه با اهالی فرهنگ نگاه پدرانه و متعادلانه داشته باشد.

تاکید بر عدم دخالات نگاه‌های جناحی و حزبی در سیاستها

در سیاست ها نگاه های جنایی و حزبی را دخیل نخواهیم کرد در یک سال اخیر تلاش ما این بوده فضای کار به سمت اعتلای قانونی کار به سمت اعتلای حکمرانی فرهنگ و هنر توسط نهاد تنظیم‌گری به نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار بگیرد.

اسماعیلی بابیان اینکه بنده در یک سالگی کار این هدف کلان را در مسیرش جلو برده‌ام، تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز طبق قانون وظیفه تنظیم گری خودش را انجام می دهد.

استفاده از نیروهای جبهه انقلاب

به گفته وی، امروز از نیروهای انسانی فعال برجسته و متعلق به جبهه انقلاب در بدنه وزارتخانه و زیر مجموعه های تابع استفاده کرده و به آنها مسئولیت دادیم.

اسماعیلی ادامه داد: در موضوع ساختار این کار را تغییر دادیم. تقریبا تمامی نیروی انسانی ما در ستاد وزارتخانه عریض و طویل که ده تا سازمان و چندین موسسه بنیاد تحت نظر دارد تقریباً تمامی عناصر از جبهه انقلابی انتخاب شده‌اند.

به گفته وی، امروز یک فضای جدیدی را در منابع انسانی فراهم آورده ایم.

ارایه ۱۲۰ برنامه تحولی و اقدامی

عضو کابینه دولت مردمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارایه برنامه تحولی دولت مردمی، ۱۲۰ برنامه تحولی، اقدامی را برای وزارتخانه در بازه زمانی ۸ ، ۹ ماهه ارائه دادم.

اسماعیلی تصریح کرد: امروز در این برنامه از شعارها و برنامه‌های خود نمی گویم بلکه از عملکرد و کارنامه ام صحبت می کنم که وعده ها به عمل و اجرا تبدیل شده است.

ارایه مجوز جذب نیروی کار معین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: نیروی انسانی را تغییر دادیم بر خلاف دولت گذشته با فضای پرمانع آن مواجه هستیم، دوستان در سازمان امور اداری و استخدامی برای مجوز ها مجوزهای بکارگیری نیرو سختگیری می کنند نهایتاً بکارگیری چند موردی به عنوان کارمعین به ما مجوز داده اند.

حتی یک مدیر منصوب شده غیر مرتبط با مدرک تحصیلی و تخصص نیست

اسماعیلی در ادامه در پاسخ به این سوال که برخی افراد به کارگری شده در وزارت ارشاد مرتبط با مشاغل نیستند، گفت حتی یک نفر را نداریم که سوابق افراد مرتبط نباشد معمولاً در تمامی موارد کمیته ارزیابی را تشکیل دادیم و هر کس که معرفی می شود توسط این کمیته فرآیند سنجش در چندین روز پیگیری می‌شد لذا یک مورد نداریم که در انتصاب ها غیر مرتبط مشغول کار شده بنده یا بدون سابقه و رزومه کاری باشند هم چنین موردی را ما در وزارت ارشاد نداریم.

به گفته وی اغلب افراد منصوب شده در این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی، یا نویسنده یا شاعر یا اهل فرهنگ و هنر یا از جنس رسانه هستند.

علی نادری مدیرعامل ایرنا فعال رسانه و جوانی پر استعداد است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص انتصاب مدیران زیر مجموعه وزارتخانه با توجه به مشاغل افراد در ارتباط با تخصص ومدارک تحصیلی آنها از علی نادری مدیر عامل خبرگزاری جمهوری ( ایرنا) نام برد وگفت: علی نادری جوانی پر استعداد، فعال حوزه رسانه و به اندازه ۲۰ مدیر ارشد رسانه‌ای کارکرده و بلد است، وی مسئولیت روابط عمومی قوه قضاییه را داشته و در عین حال مدیریت سایت خبری داشته و مدت های مدیدی را در حوزه رسانه تلاش کرده و امروز به عنوان مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی مشغول کار است.

وزارت فرهنگ نباید به شیوه کارمندی اداره شود

عضو شورای عالی انقلاب اسلامی ، در ادامه سخنان خود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را اصلی ترین نهاد حکمرانی حوزه فرهنگ و هنر عنوان و تاکید کرد: نباید این وزارتخانه از شیوه‌های کارمندی در آن استفاده شود.

فضای کاغذ و نشر در گذشته دچار بحران شدید بود

اسماعیلی همچنین با اشاره به پخش صحبت های کتابفروشان خیابان انقلاب و اطراف آن ، اظهار داشت: زمان تحویل وزارتخانه فضای نشر فضای خوبی نبود در یک سال گذشته این فضا بحرانی بوده است اما در مدت اخیر آغاز به کار دولت و وزارت فرهنگ خوشبختانه تا حدود زیادی کاغذ مورد نیاز مطبوعات و نشر حتی با مساعدت و دستور رییس جمهور با اختصاص ارز ۴۲۰۰ دلاری خرید کاغذ انجام شد.

خودکفایی و استقلال تولید کاغذ تا پایان ۱۴۰۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرایند و رایزنی های لازم برای تهیه و تحویل کاغذ به حوزه نشر و مطبوعات تاکید کرد: در دراز مدت نیز برنامه وزارتخانه همانطور که پیشتر اعلام کردم خودکفایی است روز تحویل کمترین میزان کاغذ را داشتیم امروز تا حدودی توانسته ایم با انعقاد قراردادها و خرید کاغذ بخش عمده‌ای از مشکلات و نیازهای حوزه نشر و مطبوعات را مرتفع نماییم.

نیامدیم شعار بدهیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاکید براینکه ما نیامده‌ایم شعار بدهیم، دولت باید کمک کند پول برسد مشکلات فرایند کار تولید و عرضه کاغذ حل می شود.

اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: تلاش ما این است که مشکلات درجا حل شود وراکه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاه جهادی به فعالیت ها و امور داریم.

رییس شورای فرهنگ عمومی کشور تاکید کرد: در برنامه‌های من ملی شدن صنعت نشر و چاپ توسط همین دوستانی که الان در حوزه معاونت فرهنگی در حال فعالیت هستند گنجانده شده و پیشنهاد برای همین قرار است که تا پایان سال ۱۴۰۴ به خودکفایی در موضوع کاغذ و استقلال برسیم ازاین رو در حوزه کار کاغذ راهبرد اصلی ما ملی شدن و خودکفایی است.

من یقه خودم دست مطالبه‌گری داده ام

اسماعیلی با تاکید براینکه من یقه خودم دست مطالبه‌گری داده ام و پشتکار هستم بنابراین برای فروشگاه‌های کتاب و کتابفروشی ها در حال تدوین برنامه ای توسط معاونت فرهنگی هستیم که باعث رونق فروشگاه‌های کتاب خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برنامه جدیدی برای حمایت از فروشگاه ها و کتابفروشی ها در برنامه و اولویت دستور کار داریم.

عده ای دنبال منفعل کردن سیستم تصمیم گیری ما هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه عده ای دنبال این هستند که با جریان رسانه‌ای سیستم تصمیم گیری ما را دچار انفعال کنند، تصریح کرد: امروز سر مواضع مختلف گروهی از جریانات هنری به برخی مسائل منتقد هستند بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس وظیفه قانونی اجازه اکران برخی آثار مشکل دار را نداده و نخواهد داد چ.

اسماعیلی ادامه داد: کسی در هر جایگاهی بر خلاف منافع ملی مثلاً در خصوص تحریم‌های ظالمانه بخواهد از قانون عدول کند اجازه نخواهیم داد بلکه کاملا در حال اجرای قانون هستیم .

فشارهای رسانه ای بر وزارت فرهنگ تاثیری ندارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براین نکته که فشار رسانه‌ای بر ما تاثیری نخواهد داشت، تصریح کرد: با جریاناتی که صدای بلند دارند مواجه هستیم این صدای بلند افراد را منفعل می کنیم.

تمام عیار از اهالی فرهنگ و هنر رسانه دفاع می کنیم

وی تاکید کرد: بنای ما این است از صداهای بلند نهراسیم؛معتقدیم بخش عمده اصلی اهالی فرهنگ و هنر شخصیت ها و افراد نجیب هستند. از این رو از همه آنها دفاع می‌کنیم اگر حمایت از آنها انفعال است من منفعل هستم.

شبکه خانگی در حوزه دانش‌بنیان را فرصت می دانیم

رییس شورای هنر کشور در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص شبکه نمایش خانگی نیز گفت: نقش وزارت ارشاد و دستگاه‌های نظارتی این است که بتوانیم بهترین راه حل را برای استفاده از این شبکه گسترده داشته باشیم.

اسماعیلی ادامه داد: یکی از انفعالات دولت قبل این بود که موضوع شبکه های نمایش خانگی یک سره در رفت و برگشت بود که امروز شاهد آثار آن هستیم.

به گفته وزیر فرهنگ، شبکه خانگی و وی او دی ها در حوزه دانش بنیان را فرصت می دانیم برای اینکه عده‌ای مخاطب عمومی ما نیستند ولی مخاطب اصلی شبکه های خانگی هستند و این یک فرصت مغتنم است.

به گفته اسماعیلی ، بخشی از عمده ای از مشکلات باید اصلاح شود در آیین نامه های مربوط به سینما، نمایش نمایش های خانگی تفاوتی وجود ندارد چرا که بخشی از مشکلات از اعمال سلیقه‌های شخصی به وجود آمدند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد: حوزه تنظیم‌گری در اختیار وارد ارشاد است و همه باید از آن تبعیت کنند، باید اگر عدول از قانون وجود دارد جلوی آن را بگیریم.

به گفته وی، بنده متضمن اجرای امور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم و با تمام توان این مسیر را پیش می روم.

پیگیری مسایل صنفی اهالی فرهنگ و هنر وظیفه ذاتی ما است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع مسائل صنفی اهالی فرهنگ و هنر را وظایف ذاتی وزارتخانه برشمرد و گفت: مدتها ود که بحث لایحه جامع روزنامه‌نگاری مطرح بود اما طی ۸ تا ۹ ماه از آغاز این دولت نظرات و پیشنهادات تمامی اهالی رسانه و دیگر کارشناسان و صاحب نظران جمع آوری شد و الان خوشبختانه لایحه در کمیسیون فرهنگی دولت تصویب و به مجلس برای تایید تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

احتمال تصویب لایحه جامع روزنامه نگاری در مجلس تا پایان امسال

به گفته وی، در این لایحه نظام حقوقی روشنی برای خبرنگاران و روزنامه نگاران خواهیم داشت آنها از همه مزایا و موضوعات صنفی در این لایحه و موضوعاتی که دارند حل خواهد شد.

وی یاد آور شد : دیگران در دوران قبل شعارش را دادند ما آن را اجرا کردیم لایحه با کمک مجلس به احتمال زیاد تا پایان سال نهایی می شود..

اسماعیلی گفت: وقتی دولت تحویل گرفتیم کرونا همه فعالیت ها را تعطیل کرده بود با کمک دولت و شخص آقای رئیس جمهور مبلغ پنج هزار میلیارد تومان صندوق هنر کمک شد.

انجام بیش از ۵۰ سفر استانی

عضو کابینه دولت مردمی ادامه داد: کی از ویژگی های این دولت این بود که با تعامل و ارائه تسهیلات توانست موانع دوران کرونا را رد کند نزدیک به ۵۰ سفر استانی در کمتر از یک سال داشتم آقای رئیس جمهور خیلی جدی تر دنبال حل مشکلات هستند.

پرداخت مالیات چهره و غیر چهره ندارد الزامیست

وی در خصوص طرح چهره ها و سلبریتی ها که مالیات کمتر میدهند و گفت : مالیات دادن آنها سرش برمی‌گردد به دولت قبل که دولت قبل خودش را مدیون آنها می دانست و زیر در خصوص نظام مالیاتی گفت نظام مالیاتی یک نظام عادلانه دارد هیچ تبعیضی در آن قائل نیست مالیات حقوق عمومی است باید پرداخت شود کارمندانی آنکه حقوق میگیرند ابتدا قبل از دریافت حقوق مالیات آن کسر میشود چراکه اداره عمومی جامعه بر حسب درآمدهای مالیاتی انجام می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد: پارسال بنده به مجلس شورای اسلامی گفتم جای این موضوع در لایحه بودجه نیست بیایید قانون مالیاتی را اصلاح کنید که از ۲۰۰ میلیون تومان به ۲۶۰ میلیون تومان رسید صحبت ما با مجلس درباره محل بود به گفته وی، هنرمند یا چهره و غیر چهره وقتی که درآمدش به جایی برسد که نیاز به مالیات اخذ پرداخت مالیات دارد باید پرداخت کند.

مشکلی بین وزارت فرهنگ و ساترا وجود ندارد

رییس شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه مشکلی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ساترا وجود ندارد ، یادآور شد: قبلاً شبکه های صوتی نمایشی در این وزارتخانه بوده است، معتقدم این کار نیاز به بازنگری دارد من و مسئولان صدا و سیما در اصل اجرای قانون اختلاف نظر نداریم.

اسماعیلی اضافه کرد: پیش‌نویسی ما داشتیم یکی هم صدا و سیما آقای جبلی پیشنهاد داد که همان پیش‌نویس ارشاد بررسی شود مهم این است که ما و صدا و سیما موضع فردی، شخصی و سازمانی به این موضوع نداریم.

به گفته وی، بیش از ۹۰ درصد مشکلات حل شده و چند روز مابقی نیز حل خواهد شد.

به عنوان خادم اهالی فرهنگ،هنر و رسانه به موانع فکر نمی کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: من به عنوان خادم اهالی فرهنگ، هنر و رسانه اصلاً به موانع فکر نمی کنیم لذا برنامه ها را با جدیت و روحیه جهادی دنبال کرده و به سرانجام می رسانیم.

با قوت وتمام توان ادامه مسیر می دهیم

اسماعیلی تاکید کرد: باید با قوت قدرت با اتکای خداوند این مسیر را در چند سال آینده باقیمانده طی نمایید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه ضمن تشکر و قدردانی از تمامی اصحاب فرهنگ هنر و رسانه گفت: عمده اهالی این حوزه دغدغه مند کشور هستند اینها ممکن است اختلاف دیدگاه و سلیقه داشته باشند اما در نهایت نگاه و مخرج مشترک آنها اعتلای نظام و حوزه فرهنگ و رسانه در داخل و خارج از کشور است