خبر تبریز  : بمناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های کشور، 14 کتابخانه در استان آذربایجان شرقی میزبان طرح ملی کتابخانه گردی خواهند بود.

خبر تبریز  : بمناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های کشور، ۱۴ کتابخانه در استان آذربایجان شرقی میزبان طرح ملی کتابخانه گردی خواهند بود.

به گزارش خبر تبریز به نقل از  روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، شهرام خدایی با اشاره به ۱۷ اسفند ماه سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی گفت: طرح کتابخانه‌گردی امسال برای دومین بار روز شنبه ۱۸ اسفندماه، در کتابخانه های عمومی تازه تاسیس و بازسازی شده سراسر کشور برگزار می شود و به همین منظور ۱۴ کتابخانه در آذربایجان شرقی میزبان مسئولان، از جمله فرمانداران، استانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران، اعضای شورای شهر و روستا، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ائمه محترم جمعه و جماعت، اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها و گروه‌های مرجع و نخبگان و دانش آموزان، دانشجویان و سایر علاقمندان به کتاب و کتابخوانی خواهند بود.

 شهرام  خدایی افزود: كتابخانه‌ هاي عمومي وظيفه مهم آگاهي بخشي، اطلاع رساني و زمينه سازي مناسب به منظور ارتقاي سرانه مطالعه و ترويج كتابخواني و تحقق عدالت دسترسي به كتاب و كتابخانه را برعهده دارند. لذا نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور در نظر دارد به مناسبت پانزدهمين سالروز تاسيس خود، با هدف معرفي كتابخانه‌ها و تبديل آنها به پايگاه فعال فرهنگي و اجتماعي طرح ملی کتابخانه گردی را برگزار نماید.

خدایی با اشاره به کتابخانه های مشارکت کننده در طرح کتابخانه گردی به تفکیک هر استان تصریح کرد: در استان آذربایجان شرقی کتابخانه های بنی فضل، میرداماد، رشدیه و المیزان شادباد در شهرستان تبریز، کتابخانه شهید محمدرضا فخیمی در شهرستان هریس، کتابخانه علی بن ابی طالب(ع) آبش احمد شهرستان کلیبر، کتابخانه حاج حسین واعظ حسینی خاروانا شهرستان ورزقان، کتابخانه خاقانی و کتابخانه شهید نیازی لاریجان شهرستان خداآفرین، کتابخانه یادگار امام (ره) شهرستان چاراویماق، کتابخانه شهید عطایی ورجوی مراغه، کتابخانه میرزا طاهر خوشنویس شهرستان جلفا، کتابخانه پارک شهر و کتابخانه کوثر شهرستان مرند آماده پذیرایی از علاقه مندان خواهند بود.

وی افزود. در این روز همه کسانی که علاقه مند به عضویت در کتابخانه ها باشند، کارت عضویت رایگان کتابخانه را دریافت خواهند کرد.

خدایی  در ادامه با اشاره به اینکه موضوع کتابخانه گردی موجب افزایش مخاطبان کتابخانه ها خواهند شد، تصریح کرد: در گذشته عمده خدماتی که به مردم ارائه می کردند، خدمات فنی و محدود به امانت کتاب بود. اما در چند سال گذشته برنامه هایی که به کتاب خوان شدن مردم کمک می کند در نهاد کتابخانه ها موضوعیت پیدا کرده و باعث شده توجه قشر بیشتری از مردم به کتابخانه ها جلب شود که موضوع کتابخانه گردی نیز موجب افزایش توجه بیشتر به کتابخانه های عمومی و خدمات مختلف فرهنگی آنها خواهد بود.

شهرام خدایی تأکید کرد: در سال های گذشته سالگرد تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی محدود به برگزاری یک مراسم با حضور کتابداران بود که با اجرای طرح کتابخانه گردی، این امکان فراهم شده است تا جامعه کتابخوان و افرادی که در غوغای کارهای روزمره فرصتی برای توجه به کتاب و کتابخوانی ندارند به کتابخانه مراجعه نموده و با خدمات آن آشنا گردند.