خبر تبریز- رئیس جمهور گفت: ما در تمام دنیا بیشترین یارانه سوخت را می‌دهیم و محاسبات مراکز اقتصادی دنیا این است که در سال ۲۶ میلیارد دلار یارانه سوخت می‌پردازیم.

بیشترین یارانه سوخت را می‌دهیم/ از تاریخ سهمیه‌بندی خبر نداشتم

خبر تبریز- رئیس جمهور گفت: ما در تمام دنیا بیشترین یارانه سوخت را می‌دهیم و محاسبات مراکز اقتصادی دنیا این است که در سال ۲۶ میلیارد دلار یارانه سوخت می‌پردازیم.

به گزارش خبر تبریز ، حجت الاسلام حسن روحانی عصر امروز چهارشنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان شرقی اظهار داشت: امروز لازم بود که من در این چندهفته‌ای که مسئله زلزله‌زدگان و مشکلات آن‌ها را پیگیری می‌کردم از نزدیک در جریان اوضاع این مناطق قرار گیرم و می‌خواستم هر چه زودتر مردم را از نزدیک زیارت کرده و سیر امور را از نزدیک مشاهده کنم که از مردم این خطه قدردانی لازم را دارم و از تمامی دست‌اندرکارانی که از ساعات اولیه در این مناطق تلاش کردند، تشکر کنم.

روحانی ادامه داد: مسئله دیگر شرکت مردم استان در راهپیمایی عظیم بود که انصافاً جای تشکر دارد که مردم برای کشور و امنیت و استقلال خودشان فداکار هستند و شما مردم توانستید دشمن را مأیوس کنید و دشمن چه سرمایه‌گذاری عظیمی در دو سال انجام داده بود و فشار سهمگین اقتصادی بر مردم وارد کرد تا مردم را عصبانی کنند و آرزوهایی داشتند و فکر می‌کردند کار نظام تمام است.

وی ابراز داشت: اصلاح قیمت انرژی که در شب جمعه اجرا شد، دشمنان با تمام قدرت از شب شنبه وارد عمل شده و فکر می‌کردند ماه‌ها طول می‌کشد و جنگ داخلی و کشتار ایجاد می‌شود. فکر می‌کردند این‌گونه می توانند مردم را تسلیم کنند که مردم با صراحت به دنیا نشان دادند که این ملت در برابر فشار خارجی تسلیم نمی‌شوند و ایستادگی می‌کند.

روحانی ادامه داد: ممکن است نقد داشته باشند که حقشان است اما اینکه برخی‌ها سعی کنند از این شرایط سوءاستفاده کنند درست نیست. وقتی یک عده مزدور و اوباش این‌گونه رفتار می‌کنند بهترین پاسخ را مردم به این افراد می‌دهند. مشت گره‌کرده مردم و قدرت ملی را حضور مردم نشان می‌دهد و حضور مردم و راهپیمایی آن‌ها نشان از حمایت مردم از کشورشان است.

رئیس جمهور همچنین گفت: هر زمان در کشور مشکل داشتیم، مردم این استان به پا خاسته‌اند و با دل و جان به صحنه آمده‌اند و باید شکرگزار خداوند و حضور مردم باشیم و هرچه به این مردم خدمت کنیم در برابر عظمت آن‌ها ناچیز است.

وی گفت: از طرح‌هایی که امروز افتتاح شد، خوشحال هستم به‌خصوص بحث راه آهن که همه مسئولین باید تلاش کنند این راه‌آهن در سال آینده به تبریز برسد تا مردم در ساعات کمی به تهران برسند.

روحانی افزود: پنج پروژه راه‌آهن را به مردم قول داده بودیم و علاوه بر آن نیز برخی پروژه‌های دیگر را در دست اجرا داریم که یکی آستارا به رشت و دیگری چابهار به زاهدان است که این دو راه‌آهن از لحاظ ترانزیتی اهمیت ویژه‌ای برای ما دارد.

وی افزود: راه‌آهن بسیار مهم است و یکی از نکاتی است که از ابتدای دولت بر روی آن تأکید می‌کردم چراکه بحث ریل اهمیت ویژه‌ای در توسعه کشور دارد.

روحانی افزود: امیدواریم این راه‌آهن متصل به ترکیه و استانبول شود چراکه آذربایجان شرقی، مرزبان بزرگی در مرز با ارمنستان، ترکیه و آذربایجان است و منطقه مهمی به شمار می‌رود و اینکه امسال ۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در استان خواهد بود، حرکت خوبی است.

رئیس جمهور گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم برای پروژه‌های زیربنایی تأکید بالایی شده و بزرگ‌ترین طرح بهداشتی در این دولت انجام‌ شده و طرح تحول سلامت، بیمه شدن همه مردم و افزایش تخت بیمارستان‌ها طرح‌های ویژه‌ای است که موجب شگفتی دنیا است و سران کشورهای اروپایی گاه از اجرای موفق این طرح‌ها اظهار تعجب می‌کنند.

روحانی ابراز داشت: این دولت، دولت زیست‌محیطی است، اینکه تراز و وسعت دریاچه ارومیه بالا آمده نشان از توجه ویژه دولت به این بخش‌ها دارد.

وی گفت: در چند روز اخیر که اینترنت قطع بود، مردم مشکل بزرگی داشتند که امروز این مشکل در بخش بزرگی از کشور حل شد. در این ۶ سال بیش از ۶ هزار نفر با فضای مجازی و فضای سایبری صاحب شغل شده‌اند.

روحانی افزود: زندگی مردم با این فضا متحول شده که این کار بزرگ در این دولت انجام‌ شده که البته هر کار جدیدی که وارد می‌شود باید مراقبت کرد چرا که هر کاری ممکن است مشکلی هم ایجاد کند، هرچه تحولات ایجاد می‌شود باید مراقبت هم انجام شود.

وی با بیان اینکه مردم ایران در دو سال اخیر آزمایش بزرگی را پشت سر گذرانده‌اند و خداوند پیروزی بزرگی را نصیب ما کرده است، گفت: دو نفر از سران کشورهای آسیایی و اروپایی در جلسه خصوصی به من می‌گفتند که مردم شما چگونه این فشارها را تحمل می‌کنند.

وی اظهار داشت: البته مردم مشکل‌ دارند اما اینکه مردم مقاومت می‌کنند و سر فرود نمی‌آورند، افتخار بزرگی است که در شرایط بسیار سخت کارهای خوبی هم انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: باید جراحی‌هایی هم انجام گیرد، می توانیم انجام ندهیم اما اگر انجام ندهیم، دولت بعدی دچار مشکل می‌شود. می‌توان در بحث سوخت اصلاح قیمت نداشته باشیم، اما نتیجه این می‌شود که در سال ۱۴۰۰ باید بنزین وارد کنیم، امروز در بنزین خودکفا هستیم.

روحانی افزود: دولت ما تولید بنزین را دو برابر کرده است، امروز هم گازوییل و هم بنزین صادر می‌کنیم، اینکه امسال مصرف بنزین ما بالا باشد باید در سال‌های بعد رو به وارد کردن بنزین آوریم و مردم در آن سال می‌گفتند دولت قبلی چرا در این خصوص اقدام نکرد.

رئیس جمهور گفت: ما در تمام دنیا بیشترین یارانه سوخت را می‌دهیم و محاسبات مراکز اقتصادی دنیا این است که در سال ۲۶ میلیارد دلار یارانه سوخت می‌پردازیم. بنزین مال مردم است و ما نمایندگان مردم هستیم، ما بنزین را لیتری ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ می‌فروشیم و صادر می‌کنیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۶، دولت گفت که طرح اصلاح قیمت را به مجلس بدهیم و با آن‌ها تصمیم بگیریم که در مجلس توافق شده بود روی قیمت بنزین، اما کمیسیون تلفیق پیش من آمدند و گفتند در شرایط امروز (سال ۹۶)، این طرح را اجرا نکنید.

وی گفت: در سال ۹۷، تحریم شدید شد و در این سال گفتیم مصلحت نیست. در نیمه دوم هم گفته شد که این طرح را به بعد از ۲۲ بهمن اجرا کنید که بعد از آن گفته شد الآن عید است و برای بعد عید این طرح را اجرا کنید. در اردیبهشت تصمیم گرفتیم طرح را اجرایی کنیم که یک خبرگزاری این تصمیم را چند روز قبل اعلام کرد و این خبر باعث شد راه‌بندان در پمپ‌بنزین‌ها داشته باشیم که اگر آن موقع لغو نمی‌کردیم باعث فاجعه می‌شد که لغو شد.

روحانی ابراز داشت: این امر را به شورای امنیت کشور و وزیر کشور واگذار کردیم و چندین هفته قبل این کار را به این افراد محول کردم و گفتم که زمان اعلام را به من نگویید و هر موقع که صلاح دیدید، تصمیم را عملی کنید. طبقه کم درآمد دچار فشار هستند و سعی می کردیم به هر طریقی به این افراد کمک کنیم که قرار بود به جای مبلغ نقدی، به مردم بن خرید کالا داده شود.

وی گفت: ۲۴ میلیون خانواری که در کشور داریم، ۷ میلیون وضعیت خوب و ۱۸ میلیون متوسط و در تنگنا داشتیم که این افراد را مورد هدف برای کمک قرار دادیم. طرح اجرای قیمت بنزین، چیزی نصیب دولت نمی کند و تمام سود آن عاید مردم می شود. ما از رهبری اجازه گرفتیم که کل پول را به مردم برگردانیم که ایشان، این امر را تایید کردند.

روحانی ادامه داد: ممکن است یک بخش از این طرح مشکل داشته باشد که کارشناسان می توانند اشکالات را مطرح کنند. دشمنان از این وضعیت سوءاستفاده کردند و کسی که این فروشگاه را غارت می کند یا حمله به مرکز نظامی می کند، مربوط به قیمت سوخت نمی شود.

وی گفت: افرادی دستگیر شده اند که باید به مردم توضیح دهند و قوه قضاییه و وزارت اطلاعات باید این کار را برعهده گیرند. طرح مطرح شده به تصویب سران سه قوه رسیده و پس از آن به خدمت مقام معظم رهبری داده شد. دشمن فکر نکرد که به دنبال این کارها، مردم زنجان و تبریز و به دنبال آن سایر مناطق به خیابان ها آمده و جلوی آنها را می گیرند.

روحانی ابراز داشت: بسیج یک فرهنگ و تفکر است یعنی ما همه توانمان را داوطلبانه وارد میدان کنیم. در هر روزی نیروهای بسیجی ما وارد صحنه شده و در این حوادث هم این نیروها توانستند در ۴۸ ساعت صحنه را آرام کنند البته کار اصلی را مردم انجام دادند.

وی گفت: بسیج به عنوان پیشتاز اصلی در تمامی مسایل مهم بوده اند که از تمامی نیروهای نظامی و انتظامی در اینجا قدردانی می کنیم. کار اقتصادی، فقط درامد و صادرات و رفاه نیست، در کار اقتصادی، شغل برای جوانان ایجاد می کنیم که بسیار مهم است.مهر