خبر تبریز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به تأثیرگذاری رسانه‌ها در مبارزه با کرونا گفت: رسانه‌ها و هنرمندان در مبارزه با کرونا نقش تعیین کننده دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:

رسانه‌ها در بیان واقعیت‌ها آزاد هستند/ هیچ مسوولی حق اعمال نظر بر رسانه‌ها را ندارد

 رسانه‌ها و هنرمندان در مبارزه با کرونا نقش تعیین کننده دارند

خبر تبریز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به تأثیرگذاری رسانه‌ها در مبارزه با کرونا گفت: رسانه‌ها و هنرمندان در مبارزه با کرونا نقش تعیین کننده دارند.

به گزارش خبرتبریز ، محمد محمد پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: رسانه‌ها اعم از خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری و رسانه‌های مکتوب و هنرمندان و فرهیختگان استان با وقوع بحران شیوع کرونا و در جهت آگاهی بخشی، آموزش و جلب مشارکت مردم در مراقبت‌های فردی و اجتماعی، ده‌ها هزار فرآورده خبری و هنری شامل خبر، مصاحبه، گزارش، عکس و موشن گرافی، کلیپ، شعر و قطعات ادبی، آثار نمایشی و تجسمی تولید کرده‌اند که در سطح وسیعی انتشار یافته است.

وی افزود: اصحاب هنر و رسانه همواره در خط مقدم اطلاع رسانی قرار داشته و نقش خود را نسبت به مقابله با بیماری کرونا و پیشگیری از شیوع این بیماری و صیانت از سلامت مردم به خوبی ایفا کرده‌اند.

محمدپور همچنین با تاکید بر اینکه مهمترین و مؤثرترین راه مقابله با کرونا ماندن در خانه است، گفت: رسانه‌های آذربایجان‌شرقی در اجرای پویش در خانه بمانیم و تبیین طرح فاصله اجتماعی، رسالت خود را به خوبی انجام دادند و بنا به اعلام کارشناسان و مسئولان مربوطه توصیه‌های بهداشتی و پزشکی توسط اکثریت قریب به اتفاق مردم اجرا می‌شود که در واقع به نوعی دستاورد رسانه‌ای به حساب می‌آید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: اصحاب فرهنگ، هنر، سینما و رسانه کارکرد و رسالت حرفه‌ای و آموزشی خود را نیز فراموش نکرده و در کنار وظیفه آگاهی بخشی به زبان هنر و رسانه در قالب‌های خبری، فیلم، عکس، موشن گرافی و کلیپ آثار فاخری را خلق کرده‌اند.

محمدپور با اشاره به برگزاری نمایشگاه آثار مجازی هنری و جشنواره در خانه بمانیم توسط این اداره کل، یادآور شد: مردم برای در خانه ماندن باید بتوانند اوقات فراغت خود را هم پر کنند که اصحاب فرهنگ و رسانه مسئولانه عمل کرده و از تولید آثار قابل ارائه و سرگرم کننده نیز غافل نشدند تا این خواسته مردم نیز در خصوص سرگرمی و بهره مندی مناسب از اوقات فراغت و در خانه ماندن، تحقق یابد.

وی گفت: در حالی که کرونا شرایط خاصی را در کشور پدید آورده اما هنوز برخی آن را جدی نمی‌گیرند و با رعایت نکردن طرح فاصله اجتماعی، مردم را قربانی امیال شخصی خود مثل حضور در خیابان‌ها و اجتماعات، خرید و سفرهای تفریحی خود می‌کنند.

محمدپور گفت: در جریان شیوع کرونا بسیاری از اصحاب فرهنگ و هنر و واحدها و صنوف فرهنگی همگام با سایر بخش‌های جامعه با رعایت تمهیدات دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، فعالیت‌های خود را تعطیل کرده‌اند که خسارت‌های زیادی را به این قشر وارد کرده است که البته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با انعکاس این خسارت‌ها و در راستای تلاش‌های کلان جبرانی دولت، تلاش می‌کند در جهت حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر، بخشی از این ضرر و زیان وارده را جبران کند.

وی افزود: این اداره کل و فعالان رسانه‌ای و هنرمندان عزیز استان در راستای اقدامات گستره ستاد ملی و استانی پیشگیری و کنترل شیوع کرونا، تلاش می‌کنند تا تعداد بیشتری از جامعه تحت تأثیر پیام‌های رسانه‌ای قرار گیرند و خطر کرونا را قبول کنند تا زنجیره انتقال ویروس کرونا در هم بشکند.

وی تاکید کرد: مطابق نظر کارشناسان و پزشکان و وزارت بهداشت و درمان، همه باید بدانند اگر زنجیره انتقال کرونا به زودی شکسته نشود، ممکن است شاهد شرایط سخت‌تری باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به در پیش بودن روز طبیعت و سیزده بدر، گفت: روز انس با طبیعت جزو ایامی است که از سالیان گذشته جزو آداب و رسوم ایرانیان به حساب آمده و مردم با حضور در طبیعت، ضمن شادی و نشاط، پیام انس و همدلی و شکرگزاری را مبادله می‌کنند، اما امسال به خاطر بیماری کرونا شرایط به کلی با گذشته متفاوت بوده و باید مردم به خاطر حفظ سلامت خود و عزیزانشان و سایر هموطنان، از حضور در طبیعت، اجتماعات، پارک‌ها، جنگل‌ها و سایر مکان‌های عمومی و غیر عمومی اجتناب کنند.

وی با قدردانی مجدد از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه، از آنان خواست همچنان با قدرت و قوت و گستردگی، مسیر همراهی در مبارزه با کرونا تا شکست کامل آن را ادامه دهند تا انشا الله شاهد عبور موفق و با کم‌ترین خسارات جانی و مالی از این بحران و بازگشت به شرایط عادی در کم‌ترین زمان باشیم.