خبرتبریز :انجمن کارتونیست‌های تبریز در واکنش به تخلیه موزه کاریکاتور این شهر از سوی شهرداری، با صدور بیانیه ای اعلام کرد: شهرداری به جای حمایت از فرهنگ و هنر این شهر، موزه کارتون را نیز همچون موزه‌های مشاغل و عکاسی از این شهر پر از فرهنگ حذف می‌کند.

انجمن کارتونیست‌های تبریز:
شهرداری به دنبال حذف موزه کارتون از تبریز است

خبرتبریز :انجمن کارتونیست‌های تبریز در واکنش به تخلیه موزه کاریکاتور این شهر از سوی شهرداری، با صدور بیانیه ای اعلام کرد: شهرداری به جای حمایت از فرهنگ و هنر این شهر، موزه کارتون را نیز همچون موزه‌های مشاغل و عکاسی از این شهر پر از فرهنگ حذف می‌کند.

به گزارش خبر تبریز : در بیانیه روز شنبه این انجمن که به امضای سیدپوریا امجدی، مدیرعامل این مجموعه رسیده، آمده است: در این ایام که غاصبین فرهنگ و هنر، موزه کارتون تبریز را به یغما برده و خاطر هزاران هنرمند و هنر دوست را آزرده ساخته‌اند و در کمال وقاحت با انتشار بیانیه‌ای خود را محق می‌نمایانند، ذکر چند نکته برای روشنگری افکار عمومی لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

در این بیانیه آورده شده است: موزه کارتون تبریز که تنها موزه کارتون خاورمیانه و دومین (نه پنجمین) موزه از نوع خود در جهان است و بیش از ۲۰ هزار اثر اصلی از صدها هنرمند برتر جهان را در خود نگهداری می‌کرد، در سال ۱۳۸۵ در محل خانه هنر تبریز توسط انجمن کارتونیست های تبریز و در صدر آن رحیم بقال اصغری تاسیس شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: انجمن کارتونیست های تبریز و مجموعه موزه کارتون تبریز تا کنون میزبان بیش از ۲۰ جشنواره بین المللی و صدها جشنواره کشوری و استانی کارتون و کاریکاتور و نمایشگاه های هنرمندان برتر کارتون ایران و جهان بوده است.

در این بیانیه اضافه شده است: در طول سال های اخیر، شهرداری بارها اقدام به تصرف ساختمان خانه هنر تبریز و محل استقرار موزه کارتون تبریز کرده است که هر بار با دخالت مسئولان وقت از این اقدام جلوگیری شده بود.

در این بیانیه به موضوع اختلاف شهرداری و خانه هنر تبریز اشاره شده و آمده است: با وجود اینکه شهرداری تبریز بارها موضوع تملک خانه هنر را در شورای حل اختلاف اداری مطرح کرده و این شورا از انتقال مجموعه به شهرداری ممانعت می کرد، شهرداری تبریز با طرح شکایت در قوه قضائیه در حالی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در خواب غفلت به سر می‌برد، حکم تخلیه ساختمان خانه هنر تبریز و انتقال مالکیت مجموعه به شهرداری را اخذ کرد.

بیانیه حاکی است: پس از ابلاغ حکم تخلیه خانه هنر تبریز و اعتراض جمعی هنرمندان شهر تبریز در تابستان ۱۳۹۸ شهردار وقت طی مصاحبه‌ای با رسانه ها از عدم تغییر کاربری مجموعه سخن گفت و اطمینان کامل داد این مجموعه کما فی السابق میزبان هنرمندان خواهد بود و موزه کارتون تبریز نیز در محل خود باقی خواهد ماند؛ همچنین در جلساتی با حضور مدیران کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی، میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران شهرداری بر حضور موزه کارتون در محل ساختمان خانه هنر تاکید شد، اما طولی نیانجامید که شهرداری اقدام به پلمب مجموعه خانه هنر کرد و پس از مدتی برای اجرای حکم تخلیه به خانه هنر رفته و اشیای موزه کارتون تبریز را توسط پاکبانان شهرداری با ماشین حمل زباله انتقال دادند که با انتشار اخبار آن در رسانه ها و دخالت مسئولان وقت و دادستانی، اجرای حکم توسط شهرداری ناموفق ماند.

در بیانیه انجمن کارتون تشریح شده است: در این بیانیه آمده است: در ادامه این روند، در مهرماه ۱۴۰۰ طی جلسه‌ای کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز قول مساعد داد موزه کارتون تبریز در همین مکان باقی بماند و صرفا تعمیراتی برای مستحکم سازی ساختمان انجام شود و حجت الاسلام زعفرانچی، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز و مهندس بدری، مدیرکل املاک و مستغلات شهرداری تبریز به نمایندگی از کمیسیون فرهنگی از مجموعه بازدید کردند و در جریان تخریب ساختمان به دلیل متروکه شدن آن و پلمب آن توسط شهرداری تبریز قرار گرفتند.

در بیانیه آمده است: حال شهرداری تبریز برخلاف تمامی قول ها برای حمایت از فرهنگ و هنر، با وجود صدها ساختمان بلا استفاده و فرهنگ سراهای سوت و کور، چشم به ساختمان خانه هنر تبریز دوخته و در سکوت خبری و بدون اطلاع قبلی اقدام به تخلیه موزه کارتون تبریز می کند (وسایل سایر بخش های خانه هنر تخلیه نشده است) و به جای حمایت از فرهنگ و هنر این شهر، موزه کارتون را نیز همچون موزه مشاغل استاد سرابی و موزه عکاسی استاد جدید الاسلام از این سطح این شهر پر از فرهنگ حذف می کند.

به گزارش ایرنا، تا پیش از پلمب خانه هنر توسط شهرداری تبریز، این مجموعه علاوه بر کارتونیست ها، میزبان هنرمندان تئاتر، موسیقی، نقاشی، مجسمه سازی و سایر هنرمندان بود و روزانه تئاتر های فاخر تبریز در سالن آن اجرا می شد.