خبرتبریز- نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، بر داشتن قاطعیت در اجرای برنامه مقابله با بیماری‌های تنفسی تاکید کرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس تاکید کرد؛
ضرورت داشتن قاطعیت در اجرای برنامه مقابله با بیماری‌های تنفسی

خبرتبریز- نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، بر داشتن قاطعیت در اجرای برنامه مقابله با بیماری‌های تنفسی تاکید کرد.

به گزارش خبرتبریزبه نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مسعود پزشکیان در کارگاه ملی نهایی سازی برنامه ارتقای آمادگی و پاسخ به پاندمی کووید -۱۹، آنفلوآنزا و سایر بیماری‌های حاد تنفسی واگیردار (نوپدید و بازپدید) که با حضور نمایندگانی از سازمان بهداشت جهانی در تبریز برگزار شد، با تاکید بر این‌که مقابله با بیماری‌های تنفسی نیاز به همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف دارد، اظهار کرد: ۷۵ درصد سلامتی جامعه وابسته به توده افراد و مردم بوده و تنها ۲۵ درصد آن به کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و کادر بهداشت و درمان بستگی دارد.

وی، با اشاره به تلاش‌ها و خدمات کادر بهداشت و درمان در مقابله با کرونا خاطرنشان کرد: اگر مردم و سازمان‌ها در پاندمی‌هایی که بروز می‌کند، کمک کنند تا ۷۵ درصد مشکلات حل می‌شود.

وی، با تاکید بر اهمیت مشارکت مردمی و روابط بین بخشی در حوزه بهداشت، گفت: در زمان مشاهده موارد اولیه بروز بیماری کرونا به عنوان نایب رئیس مجلس وقت بر قرنطینه جدی تاکید داشتم، چرا که در چنین حالتی نباید موارد مشکوک به ابتلاء به صورت آزاد در جامعه تردد کنند و باعث به خطر افتادن جان بقیه افراد شوند.

پزشکیان، با تاکید بر تأثیر واکسیناسیون در کاهش بار بیماری افزود: کسی که واکسن دریافت نکرده است، نباید وارد جامعه شود و به صورت بسیار خاموش، بین مردم بچرخد و خانواده‌ها را در خطر ابتلاء قرار دهد.

وی، با تاکید بر ضرورت هماهنگی و قاطعیت، گفت: باید از تجربیات بین المللی در زمینه بروز اپیدمی‌ها در کنار کارشناسان خبره حوزه بهره مند شویم.

وی، افزود: هنگام بروز بیماری‌های واگیر در جامعه باید یک ستاد جنگ علیه بیماری شکل بگیرد و تمامی ارگان‌ها در یک هماهنگی کامل برنامه‌ای جامع برای این امر داشته باشند چرا که بحث بیماری مربوط به کل حاکمیت است.