خبر تبریز :اعضای گروه هنری بابک که در حوزه نمایش طنز فعالیت می‌کنند با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل با آیت‌الله عاملی دیدار و گفت‌وگو کردند.

توصیه‌های امام جمعه اردبیل در دیدار هنرمندان تبریزی؛

طنز فرصتی است تا زیبایی‌های زبان ترکی را ترویج دهید/ زبان هنر تاثیرگذارتر از صدها منبر است

خبر تبریز :اعضای گروه هنری بابک که در حوزه نمایش طنز فعالیت می‌کنند با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه اردبیل با آیت‌الله عاملی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبر تبریز، آیت‌الله سید حسن عاملی، امام جمعه اردبیل در این دیدار ضمن تجلیل از زحمات فرهنگی این گروه اظهار داشت: خداوند می‌خواهد بنده خود را شاد ببیند و در دوران امر بین امیدواری به رحمت خداوندی و شادبودن و بین غرق شدن درخوف، غم وغصه بخاطر ترس از عذاب و عقوبت اولی را ترجیح می‌دهد از مومنین هم می‌خواهد در صورت ابتلاء، طلاقت وجه و صورت شاداب را حفظ و حزن و اندوه را در قلب خود مستور کنند و اطرافیان را افسرده نسازند.طنز فرصتی است تا زیبایی‌های زبان ترکی را ترویج دهید/ زبان هنر تاثیرگذارتر از صدها منبر است

وی ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام نیز در مراودات و تعامل اجتماعی نه تنها شاد بوده، بلکه بسیار اهل مطایبه بودند، در روایات آمده که “افکه الناس مع النساء و الصبیان” بودند! یعنی حضرت بیشترین شوخی هارا با خانم ها و کودکان داشتند. در جوامع روایی آمده است که یک عرب بادیه‌نشین غالبا به محضر رسول خدا مشرف می‌شد و کارش خنداندن رسول خدابود هر وقت او دیر می‌آمد رسول خدا سراغ او را می‌گرفت و به این مضمون می‌فرمود: “که اعرابی کجاست تاماراشادکند!” نتیجه آن که اسلام هیچ گاه با شاد بودن مخالفت ندارد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: سفارش بنده به شما این است که در هنرتان قدسیت را در اولویت کارهایتان قرار داده و نگاه معنوی به حرفه‌تان داشته باشید، چرا که شاد کردن مردم دستور خداست و پاداش بسیاری دارد، طبق بعضی از روایات ادخال سرور بر قلب مومن در آن نشأه بصورت جوانی زیبا روی مجسم می‌شود و انسان را از عقبات خطرناک برزخ و محشر بسلامتی عبور می‌دهد. همچنین در کارهای طنز باید دقت شود که واژه‌ها و کلماتی که بد آموزی دارند مورد استفاده قرار نگیرد مخصوصا اینکه شما نفوذ فوق‌العاده بین خانواده‌ها پیدا کرده‌اید.

آیت‌الله عاملی با تشریح جایگاه وزین هنر در جامعه تصریح کرد: هنر در معنای واقعی کلمه آن است که پیام تربیتی و اعتقادی داشته و درصدد اصلاح رفتارهای اجتماعی و گره‌های کور جامعه باشد البته صرف سرگرمی حلال مطلوبیت دارد، علمای اخلاق می‌گویند اگر نفس را مشغول نکنید نفس برمی‌گردد و شما را مشغول می‌کند.

وی ابراز داشت: همسر گرامی پیامبر اسلام بافندگی می‌کرد، وقتی علت را پرسیدند، گفت: “از رسول خداشنیدم که فرمود اگر زن بیکار بماند یا فتنه درست می‌کند و یا به فتنه می‌افتد”، بله سرگرمی محض در هنر خود رجحان دارد اما هنر فاخر آن است که در دل خود پیامی حیات‌بخش داشته باشد؛ هنر شما این است که مفاهیم و پیام‌های انسانی و آسمانی را در قالب طنز به مخاطب منتقل کنید و صد البته که این موضوع از منبر سخت‌تر است.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: یکی از تبلیغات شوم و جنگ روانی دشمن این است که ملت ما را افسرده ،غمگین و ناراحت نشان دهد و القاء کند که این از مصائب انقلاب اسلامی است از این رو فراهم کردن زمینه شادی برای ملت بزرگ حضور در معرکه جنگ واقعی است و لازم است تدابیری اتخاذ شود تا نشاط مردم افزایش یابد چرا که شاد بودن حق مردم است.

آیت‌الله عاملی با بیان اینکه گاهی جاری کردن یک تبسم بر لب‌های یک غمزده گرفتاری‌های بزرگ را دفع و گره‌های لاینحل را حل می‌کند، افزود: امروزه با علم و تجربه ثابت شده که خنده، تبسم و شادی‌های سالم و مشروع نقش عظیم درطول عمر دارد.

وی از خواجه نصیرالدین طوسی نقل کرد که: جنس خوف از هیبت و عظمت خداوندی با جنس سایر خوف‌ها فرق دارد و چنین خوفی موجب نورانیت ضمیر انسانی است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه باید اقبال مردم به کارهای طنز را برای خودتان ظرفیت بدانید، خاطرنشان کرد: حال که با زبان ترکی اجرا می‌کنید سعی‌تان بر آن باشد که جمال زبان ترکی را بیشتر به نمایش بگذارید و از ضرب‌المثل‌ها، ترکیب‌ها، تشبیه‌ها و استعاره‌های اصیل ترکی بهره ببرید تا صنعت ادبی در حد بسیار بالا در هنرتان مشهود باشد. یک هنرشما این باشد که زیبا حرف زدن با زبان مادری را به مردم یاد بدهید.

وی در خاتمه برای رفع موانع برنامه‌های این گروه هنری در استان تأکید کرد