خبر تبریز :یک روان شناس و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور گفت: مفهوم تربیت جنسی در کشور ما با کشورهای غربی متفاوت است ما نیاز به آگاهی و مراقبت جنسی کودکان و نوجوانان در کشور داریم که این آگاهی رسانی هم می بایست از سوی خانواده ها صورت بگیرد.

غلامعلی افروز: مفهوم تربیت جنسی در فرهنگ ما با غربی‌ها متفاوت است/ نیازبه آگاهی و مراقبت جنسی در خانواده داریم

یک روان شناس و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور گفت: مفهوم تربیت جنسی در کشور ما با کشورهای غربی متفاوت است ما نیاز به آگاهی و مراقبت جنسی کودکان و نوجوانان در کشور داریم که این آگاهی رسانی هم می بایست از سوی خانواده ها صورت بگیرد.

غلامعلی  افروز: مفهوم تربیت جنسی در فرهنگ ما با غربی‌ها متفاوت است/ نیازبه آگاهی و مراقبت جنسی در خانواده داریم

گروه خانواده: «غلامعلی افروز»، روان شناس و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور پیرو ناهنجاری اتفاق افتاده در فضای مجازی این بار لایو غیر اخلاقی زنی با پسر ۱۴ ساله در گفت وگو با خبرنگار خانواده خبرگزاری فارس گفت: متأسفم که من هم این لایو را دیدم در شبکه های مختلف فضای مجازی هم پخش شده است.

وی در ادامه افزود: اینستاگرام قربانی های زیادی گرفته است چرا که یک شمشیر دو لب است و من این را در سخنرانی هایم هم تأکید میکنم، چرا که هشتاد تا نود درصد آسیب برای جامعه به بار می‌آورد، علتش هم ولنگاری زیاد است اصلا هدف از ایجادش همین لجام گسیختگی در جوامع است.

رئیس سابق سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور گفت: از این نمونه ها اتفاق افتاده است مثلا همین مدت اخیر یک دختر پانزده ساله هم در همین فضای اینستاگرام با فردی که خود را یک پسر جوان معرفی می کند، آشنا شده اما بعد از مدتی که او را می بیند متوجه می شود که یک مرد مورد دار است ، این مرد هم او را به یک کلبه در گیلان می برد و مورد اذیت و آزار قرار می دهد البته الان این مرد گویا بازداشت شده اما بهرحال چه کسی جوابگوی آسیب های وارده بر این دختر جوان است. گاهی پیش می آید بعد از این اتفاق ها بچه های جوان تهدید به خودکشی و اقدام می کنند و خب در این سن تهدید به خودکشی باید جدی گرفته شود.

*آگاهی و مراقبت جنسی از کودکان نیاز خانواده ها است

وی در پاسخ به این سوال که تربیت جنسی  و فرهنگ سازی ارتباطات با دیگران از چه زمانی می‌بایست برای بچه ها صورت بگیرد، گفت: بحث تربیت جنسی در کشور ما با آنچه که در غرب مطرح می شود، متفاوت است، واژه تربیت جنسی در غرب باز است اما گاهی پیش می آید برخی به اشتباه آن را معادل در کشور ما می گیرند، در حالیکه این مفهوم در ایران جواب نمی دهد. اول باید مشخص کنیم که تربیت جنسی یعنی چه و چه معنی دارد؟ اینکه دختر یا پسر چهار ، پنج ساله را به لحاظ جنسی تربیت کنیم به چه معناست؟

افروز اظهار داشت: خانواده ها در غرب به طریقی بچه های نوجوان را آموزش می دهند که در کشور ما متفاوت می شود و چنین چیزی امکان پذیر نیست. آنچه در غرب مفهوم دارد معنی تربیت نمی دهد! ما ابتدا باید روی این واژه کار کنیم تحت عنوان آگاهی و مصونیت یا مراقبت جنسی در کشور ما می بایست کار شود.

این استاد دانشگاه گفت: الان ما می بینیم که خیلی از اساتید دانشگاه کارگاه و دوره های تربیت جنسی برای والدین یا کارورزان برگزار می کنند درحالیکه این واژه به درستی در کشور ما مفهوم سازی نشده و البته قابل معادل سازی هم نیست چرا که فرهنگ ما با فرهنگ غرب متفاوت است. این کارگاه ها با حضور خانواده ها و فرزندانشان یا کودکان و نوجوانان در قالب آگاهی و مراقبت می بایست برگزار شود. بنابراین ابتدا ما باید این مفهوم را مشخص کنیم بعد بیاییم بحث کنیم که از چه سن و سالی می بایست به بچه ها این آگاهی ها را بدهیم و خانواده ها را روشن کنیم.

وی اظهار داشت: یک کتابی هم خانم دکتر شهین اولیایی زند با عنوان «من همه را دوست دارم اما…» در این رابطه منتشر کرده و خیلی هم کتاب قابل ملاحظه ای است و حتی بهزیستی هم میزان زیادی از این کتاب تهیه کرده است.  این کتاب درباره آموزش مراقبت‌های جنسی به کودکان خردسال تالیف شده است. ویژگی مهم این کتاب این است که بر اساس فرهنگ ایرانی تالیف شده و برگرفته از پژوهش‌های تخصصی مولف است که ارتباط درستی با مخاطب خود برقرار می کند. کتاب روایتی ساده با تصاویر دارد و مشخص می کند که برای بچه ها حریم شخصی تا کجا می‌تواند باشد. این کتاب برای مربیان، آموزگاران، تسهیل‌گران، والدین و همه کسانی که در راه آموزش کودکان گام برمی‌دارند، پیشنهاد می شود.

وی با تأکید بر اینکه خودش نیز جزوه ای با عنوان بلوغ در این رابطه منتشر کرده، گفت: الان آگاهی ها در این زمینه خیلی کم است و خانواده ها نیاز به اطلاع رسانی دارند تا این قسم معضلات کمتر بشود.