خبرتبریز- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی از وجود ۸۰ هزار معتاد شناسایی شده در استان خبر داد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی خبر داد:

وجود ۸۰ هزارمعتاد در آذربایجان شرقی/طردشدگی عامل بازگشت به اعتیاد

وجود ۸۰ هزارمعتاد در آذربایجان شرقی/طردشدگی عامل بازگشت به اعتیاد

خبرتبریز- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی از وجود ۸۰ هزار معتاد شناسایی شده در استان خبر داد.

به گزارش خبر تبریز رضا استاد رحیمی ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت آغاز هفته مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: در کشوری مثل افغانستان که دارای مرز مشترک با ایران است، حدود ۱۰ هزار تن مواد مخدر کشت می‌شود که سال گذشته، حدود هزار تن از این مقدار در ایران کشف و ضبط شده بود.

وی با اشاره به انجام دو هزار و ۳۸۵ عملیات برای کشف مواد مخدر در کشور گفت: البته میزان کشفیات مواد مخدر در استان ما نسبت به شرق کشور کم‌تر بوده و این رقم در سال گذشته به حدود سه تن رسید.

آذربایجان شرقی در رده ۲۸ کشور در شیوع اعتیاد

استاد رحیمی از وجود ۸۰ هزار معتاد شناسنامه دار در استان خبر داد و گفت: این استان از بابت شیوع اعتیاد در رده ۲۸ کشور قرار گرفته و جزو استان‌های پاک بوده و در جمع آوری معتادان متجاهر رتبه اول را دارد.

وی با اشاره به انجام عملیات پاکسازی در ۸۶۰ محله برای امنیت و آسایش شهروندان گفت: در سال گذشته مجموع متهمان دستگیر شده در رابطه با مواد مخدر در استان، هفت هزار و ۳۷۲ نفر بوده که شاهد افزایش ۳۰ درصدی دستگیری‌ها نسبت به سال ۹۷ بودیم که از این تعداد، پنج هزار و ۴۲۹ نفر خود معتاد بودند.

۱۶۰ هزار نفر آسیب دیده از مواد مخدر در استان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، اعتیاد را علت العلل اکثر آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: هم اکنون تعداد خانواده‌های آسیب دیده از مواد مخدر در استان، ۱۶۰ هزار نفر است.

وی با بیان اینکه درصد بالایی از افراد معتادی که به کمپ‌ها آمده و ترک می‌کنند، دوباره رو به اعتیاد می‌آورند، گفت: پس از پاک شدن فرد معتاد، تمامی آحاد جامعه نسبت به عدم بازگشت دوباره این فرد به اعتیاد و عدم طردشدگی وی وظیفه‌ای بر عهده دارند اما متأسفانه طردشدگی عامل بزرگی برای برگشت فرد به اعتیاد است.

استاد رحیمی ادامه داد: باید سبک‌های فرزندپروری در مدارس و دیگر نهادها رواج یابد که البته هم اکنون کارهای فرهنگی خوبی توسط سازمان‌های مختلف در نقاط پرخطر انجام می‌شود.

نظارت شدید بر عدم کشت مواد مخدر

وی با اشاره به نظارت‌های لازم برای عدم کشت هر گونه مواد مخدر کشور و به دنبال آن در استان گفت: نظارت‌های شدیدی برای جلوگیری از هر گونه کشت مواد مخدر در استان انجام می‌گیرد تا نسبت به عدم کشت این مواد اطمینان کسب شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ادامه داد: سال گذشته در زمینه مقابله با شیوع اعتیاد در سطح پژوهشی رتبه دوم را کسب کرده و در عرصه پژوهش و پایان نامه‌های انجام شده تبدیل به الگویی شدیم.

شیوع اعتیاد در میان جامعه کارگری استان بالاتر از میانگین کشوری

وی با اشاره به بالا بودن میزان شیوع اعتیاد در جامعه کارگری های استان نسبت به میانگین کشوری گفت: باید اقداماتی در جهت پیشگیری و جلوگیری از این امر انجام شود.

تلاش برای احداث مرکز ماده ۱۶ زنان تا هفته دولت

استاد رحیمی در خصوص آخرین وضعیت احداث مرکز ماده ۱۶ زنان در تبریز نیز گفت: بودجه این طرح تخصیص یافته و باید هر چه سریع‌تر نسبت به برگزاری مناقصه برای این طرح اقدام شود که در صورت پیگیری، این طرح می‌تواند در هفته دولت افتتاح شود.

وی ادامه داد: ۱۰۰ نفر از زنان مبتلا به اعتیاد که کارتن خواب بوده، می‌توانند در این مرکز اسکان یابند که حتی برای اشتغال این افراد هم برنامه ریزی هایی انجام یافته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همچنین از وجود ۳۰ هزار دانش آموز پر خطر که دارای سابقه در یکی از ۱۹ آسیب مورد تهدید همچون خودکشی، مصرف یکبار مواد مخدر، مصرف قرص، افراد بی سرپرست و بدسرپرست و غیره هستند، خبر داد و گفت: باید مراقبت ویژه ای از این تعداد دانش آموز در معرض آسیب انجام شود.مهر